#PolskiŁad to po prostu przełomowa propozycja

#PolskiŁad to plan na czas po pandemii, w którym przedstawione zostały propozycje dotyczące wielu dziedzin życia. To po prostu przełomowa propozycja, która pozwoli wszystkim odzyskać poczucie stabilizacji. Jest to perspektywa wieloletnich działań, które pozwolą zrealizować ambicje i marzenia Polaków o tym, aby żyło się lepiej, na podobnym poziomie jak na Zachodzie.


Dużą uwagę przywiązujemy do kontynuacji tych zadań z polityki społecznej, które stały się swego rodzaju marką rządu Prawo i Sprawiedliwość. Wprowadzimy dodatkowy instrument finansowy dla rodziców w postaci 12 000 zł, który rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. W sytuacji, gdy w rodzinie urodzi się kolejne dziecko, w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona.


Jednym z najważniejszych efektów tego planu będą niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach, a kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do wysokości 30 tys. zł. Na tej propozycji zyska, aż̇ 18 mln Polaków. Dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej oznacza w istocie brak podatku od płacy minimalnej.


W ramach reformy, emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość́ podatku dla świadczeń́ do poziomu 2500 PLN. To oznacza, że w tym przypadku osoba, która pobiera emeryturę będzie otrzymywała rocznie nawet 2000 PLN więcej. Wprowadzamy także PiT-0 dla Seniora. Jest to instrument zachęcający do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pracownik, który osiągnie wiek emerytalny 60/65 lat i zdecyduje się̨ kontynuować́ pracę zawodową, nie zapłaci podatku dochodowego. Efektem takiego rozwiązania będzie zwiększenie wynagrodzenia netto oraz przyszłej emerytury.