Uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

„Jesteśmy dzisiaj uczestnikami wyjątkowego wydarzenia. Od dzisiaj Muzeum Pamięci Sybiru, jedno z najważniejszych muzeów budowanych w ostatnim czasie w Polsce, udostępnia zwiedzającym swoją stałą ekspozycję. To wzruszająca chwila. Tym bardziej, że uczestniczą w niej ci, którzy zostali zesłani na nieludzką ziemię. Przeżyli głód, chłód, niewolniczą pracę i wielką tęsknotę. Nie wszyscy, niestety, stamtąd wrócili” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w Światowym Dniu Sybiraka.

Na budowę siedziby Muzeum i przygotowanie wystawy stałej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przekazało ponad 16 mln zł.


Muzeum Pamięci Sybiru to trzykondygnacyjny kompleks o powierzchni 5,5 tys. mkw. Do zakresu działania Muzeum należy gromadzenie, ochrona i udostępnianie zbiorów dokumentujących losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w Rosji i ZSRR, a także prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy związanej z tematyką zesłań, deportacji i losów Polaków na Sybirze oraz na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej. Odwiedzający Muzeum Pamięci Sybiru będą mogli zobaczyć trudne świadectwo tamtych czasów i zobaczyć, jak bardzo ważna była dla poprzednich pokoleń Polska wolna, suwerenna i niepodległa.